Her Şeyi Bilen İnsanların Ortak Özellikleri

Ülkemizde bulmakta sıkıntı yaşamayacağımız şeylerin başında her şeyi bilen insanlar geliyor. BU insanları kolaylıkla ayırt edebilirsiniz. Siz konuşurken, genellikle bu kişilerin yüzlerinde ‘sözün bitsin de ben doğrusunu söyleyeceğim’ diyen bir gülümseme durur. Bu insanlar gerçekten de her konuda bilgi sahibidirler. Herkesin farklı ilgi alanları vardır değil mi? Örneğin erkeklerin büyük bir bölümü otomobillerden ve futboldan anlar. Oysa her şeyi bilen bir erkek futbolun yanında makyaj malzemelerini de çok yakından tanır. Parfümleri kadınlardan, bilgisayar oyunlarını çocuklardan, eğitim sistemini öğretmenlerden daha iyi bilir. Bir savaş uçağını, o uçağın pilotundan daha güvenli şekilde yere indirebilir, herhangi bir futbol takımını çalıştırdıkları ilk sene şampiyon yapabilirler. Peki ‘kimdir bu insanlar’ diyorsanız şimdi her şeyi bilenlerin ortak özelliklerine geçelim:

  • Her şeyi bilen insanların farklı disiplindeki bilgileri arasında bir ilişki yoktur. Karşılaştırma, kıyaslama, kanıtlama gibi yöntemlere başvurmadıklarından, bilgiler belleklerinde birer yığın halinde bulunur.
  • Her şeyi bilen insanlar pek kitap okumazlar. Çok farklı alanlara yayılan bilgilerinin kaynağı televizyon, internet veya bulvar gazeteleridir.
  • Her şeyi bilen insanlar kimseyi can kulağıyla dinlemez, başkalarını dinler gibi yaparken o sırada kendi söyleyeceklerini tasarlarlar.
  • Her şeyi bilen insanlar, pek çok konuda ancak çok yüzeysel bir bilgiye sahiptirler. Düşüncelerini, genellikle yanlış olan bu yüzeysel bilgilerin üzerine inşa ettiklerinden sıklıkla yanılır ancak yanıldıklarını kabul etmezler.

  • Her şeyi bilen insanlar pohpohlanmaya bayılır ancak eleştiriye katlanamazlar. Eleştirilere karşı saldırgan bir üslup takınırlar.
  • Her şeyi bilen insanların alt benliklerinde bir aşağılık kompleksi vardır. Ya aldıkları eğitimi, ya sosyal yaşamlarını, ya parasal durumlarını toplumun kalanından aşağıda görüp bunu örtmek için kendilerine sahte bir bilgi zırhı kuşanmışlardır.
  • Her şeyi bilen insanlar, üzerine konuştukları konuda uzman olmayanları etkileyebilecek, arkası boş bir özgüvene sahiptirler.
  • Bu insanların çevresinde egolarını şişirecek, her şeyi alkışlayan kişiler vardır. Her şeyi bilen insanlar, bu tür kişileri yanlarından ayırmaz, onları kendilerine bir dayanak olarak kullanırlar.
  • Her şeyi bilen insanlar unvanlara çok önem verir ve kendilerinden yukarıda gördükleri kişilere hayranlıkla bakarlar. Onların davranışlarını taklit eder, sözlerini ezberlerler.

Acaba siz de bu insanlardan biri olabilir misiniz?

Burak Kaya

Not: Kendini Doğru Değerlendirmek Eğitimine katılarak bu konudaki yetkinliklerinizi artırabilirsiniz. OffCourse'la dünyanın her yerinde, kişisel bilgisayar, tablet veya akıllı telefonunuz üzerinden eğitim alabilirsiniz.