Fark Ettirmeden Zamanımızı Bitiren 3 Kemirgen

Günümüzde herkesin üzerinde birleştiği konulardan birisi zamanı etkin kullanmanın kaçınılmazlığı ancak bunu başarmak sanıldığı kadar kolay değil. Ne yazık ki bugün eskisine oranla çok daha fazla zaman zararlısıyla birlikte yaşamak zorundayız. Peki zamanımızı fark ettirmeden yok eden bu kemirgenler kimler mi? İşte size zaman zararlısı üç kemirgen:

  • Sosyal Medya: Veri toplama, ilgili haberlere veya istatistiklere ulaşma anlamında sosyal medya, yaptığımız işin süresini kısaltıyor gibi görünse de çoğunlukla zaman açısından sağladığı yarardan fazla zarara neden olur. Özellikle hedefi belirlenmemiş bir şekilde şuna da bir göz atayım derken siteden siteye sürükleniriz. Tam işimize odaklanmışken araya ilgimizi çeken bir reklam veya bir arkadaş mesajı girer. Durumu fark ettiğimizdeyse, genellikle, etkin çalışacağımız zamanın çoktan çöpe gitmiş olduğunu görürüz.
  • Mükemmeliyetçilik: Elbette hepimiz çalışmalarımızda bir hata olmamasını ya da olabildiğince az hata olmasını isteriz ancak bunu bir takıntı haline getirmek gereğinden fazla zaman kaybına neden olurken işimizin niteliğini de sanıldığı oranda artırmaz. Bu nedenle, hiçbir hata olmasın, herkes beğensin, çok güzel görünsün, gibi isteklerimizi frenleyip bir noktada “Geldiğim nokta, planladığım sonuç için yeterli” diyebilmemiz gerek.
  • Plansızlık: Zamanı etkin kullanmanın en etkili yolu, içinde zaman çizelgesi olan bir plan yapmak ve bu plana olabildiğince uymaktır. Daha önceki deneyimlerimiz, çalışmamızın hangi evresine ne kadar zaman ayıracağımız konusunda bize oransal olarak bir fikir verir. Elimizdeki toplam süreyi önceki deneyimleriniz ışığında zaman çizelgesine dökerek bir zaman çizelgesi hazırlayabiliriz. Zaman çizelgesiyle çalıştığımızda çizelgenin önünde veya arkasında olma durumumuza göre hızımızı ayarlayabiliriz. Eğer böyle bir zaman çizelgemiz yoksa genellikle işlerimizin ilk bölümleri gereğinden yavaş, sondaki bölümleriyse gereğinden hızlı, toplamdaysa beklenen süreden daha uzun sürede biter.

Yazılarımızı kaçırmamak için
haftalık bültenimize hemen üye olun!

Bülten üyeliği ücretsiz olup, haftada bir gönderim yapılmaktadır.

Eğer tersten gidersek, zamanımızı daha etkin bir şekilde kullanmak için:

  • Akılcı bir plan yapmak,
  • Mükemmelin daha aşağısına razı olabilmek,
  • Ve sosyal medyadan uzak durabilmek gerekiyor.

Kendimizi bu üç kemirgenden korumaya başladığımızda, aslında etkin olarak kullandığımız zamandan çok daha fazlasını ziyan ettiğimizi ve çoğu durumda, yeteri kadar zamanımız olduğunu göreceğiz.

Burak Kaya