Dinlenmek Yetmez

Bir müşterim beni telaşla aradı, “Uygunsanız konuşabilir miyiz?” dedi ve onay alınca konuşmaya başladı. Ben de kendisini sabırla dinledim. Anladığıma göre canı bayağı sıkılmış. İş hayatındaki zorluklar, hedefe ulaşmadaki güçlükler veya patronun baskısı değilmiş onun canını sıkan. Elemanlarının aynı hataları tekrar tekrar yapması üzmüş hatta sinirlendirmiş kendisini. Detaylarına kadar anlattı. Ben nesnel bir şekilde yapılacak işi iyi tarif edip etmediğini sordum; iyi tanımlamış. Peki, ona nasıl yapılacağını göstermiş mi? Evet göstermiş. Son soru, birlikte yapmış ve onu izlemiş ona geri bildirim vermiş mi? Kaç defa hem de. Eh adam haklı değil mi? Israrla aynı hatayı tekrar eden kişinin isteksizliği veya sorumsuzluğuna kadar gitti konuşma. Ama müşterim konuştukça rahatlamıştı ve “Sağ olun beni dinlediğiniz için” dedi. Sonra dayanamadı yine “Ben ne yapmalıyım şimdi?” diye sordu. Tam bir öneri verecekken kendi çözümünü sundu: “Ben tatile çıksam biraz dinlesem işe yarar değil mi?”

Yazılarımızı kaçırmamak için
haftalık bültenimize hemen üye olun!

Bülten üyeliği ücretsiz olup, haftada bir gönderim yapılmaktadır.

Kestirmeden gideyim. Bu gibi durumlarda dinlenmek yeterli değildir. Evet sinirlerimiz gerginleşir, sabrımız taşar ve biraz tatil biraz dinlenme bize iyi gelebilir. Çünkü zihinsel yorgunluk bizi taş taşımış gibi yorar. Dinlenince de fiziksel olarak rahatlarız, ancak gördüğünüz gibi yalnız fiziksel olarak rahatlarız. Oysa bir çözüm daha vardır. Bu da yenilenmektir. Yenilenmek fiziksel dinlenmenin ardından veya ona koşut gelebilir. Gelmeyebilir de. Şaşırmayın. Yenilenme daha çok duygusal ve zihinsel bir süreç sonucu ortaya çıkar. Fiziksel yorgunluğu dinlenerek (TV karşısında yatmak dinlenmek değildir, aman dikkat) atlatabiliriz. Öte yandan belki fiziksel aktivite yaparak (yürümek, spor yapmak) zihinsel olarak yenilenebiliriz.

Müşterime bunları anlattığımda o hazır bir reçete istedi benden. “Ne yapayım yani, duygusal ve zihinsel olarak nasıl yenileneyim?”

Öneriler aslında basittir. Hemen her gün çok önemli uğraşılar için enerjimizi harcıyoruz, kazanç elde edelim, işler sonuçlansın diye çabalıyoruz. Yenilenme içinse farklı aktiviteler yapabilirsiniz:

  • Arkadaşlarınızla sohbet edin, gerginleşecek konular değil eski güzel anılar üzerine konuşun.
  • Sevdiğiniz bir kişiyle (ya da yalnız) bir parka gidin orada yürüyün, konuşun, hatta mümkünse konuşmayın.
  • Doğaya yakın olun, ağaçların sesini dinleyin. Kuşları, kedileri izleyin onlara dalın gidin. Deniz dalgalarının üstünde bir ceviz kabuğu gibi sallandığınızı hissedin.
  • Bir okulun önünden geçin, bahçede koşuşturan çocuklara bakın, onların o yüksek seslerini bir konser sayın.
  • Veya birkaç küçük hediye alın, yaşlı tanımadığınız insanları ziyaret edin. Bakımevlerini dolaşın.
  • Çocuk bakımevlerine uğrayın, tanımadığınız çocukları sevindirin.

Müşterim, beni kulağıyla dinledi ama dinledi mi bilmiyorum.

Yenilenme ile dinlenme arasındaki farkı anladığını umuyorum.

Fuat Yalçın